Sekce reklamy

 Reklamujte výměnným způsobem na těchto
 stránkách. Více informací zde
Deutche version  English version

Hledáme distributory programu, čtěte více informací...


Zaregistrujte se a budete dostávat pravidelné informace o programu EMcalc emailem.


Zapojte se do projektu EMcalc! Hledáme schopné spolupracovníky, webdesignery, konzultanty, recenzenty.

Chci pomoci zobrazením banneru



Poslední změna:
15.12.2023

Optimalizováno

Rozlišení minimálně
800x600 bodů

Počet přístupů:
Počítadlo přístupů

[CNW:Counter]

Statistiky


EMcalc 2


Autor: Václav Kyselka, Bystřice nad Pernštejnem, 23.3.2004

Když jsem si asi před rokem z cédéčka přiloženého k časopisu COMPUTER zkušebně nainstaloval program EMcalc2, zalíbila se mi kromě rozsahu matematických možností zejména schopnost ukládat výsledky do souboru a následně je opět používat. Rozhodl jsem se, že si kalkulačku koupím. Teprve po otevření a zběžném prostudování rozsáhlého manuálu jsem si uvědomil, jak obrovské monstrum jsem za celkem malý peníz dostal.

Nebudu zde vypisovat sáhodlouhý seznam funkcí, které jsou v programu zabudovány. Jsou zde opravdu všechny, které můžeme byť i jenom teoreticky potřebovat. Pomocí funkcí můžeme snadno počítat i velmi složité výrazy. Při opakovaných výpočtech je možné výrazy ukládat do knihovny výrazů. Součástí výrazů mohou být proměnné a konstanty; řada fyzikálních konstant je součástí programu, nemusíme si je pamatovat, ale stačí je pouze vyvolat. V programu je i konverze mezi různými fyzikálními jednotkami. Proměnné můžeme sami definovat a jejich počet není omezen. Výsledky se zobrazují na displeji a společně s výrazy a hodnotami proměnných se zapisují do historie (obdoba papírové pásky na stolních kalkulačkách), kterou můžeme sledovat ve zvláštním okně, nebo se dají uložit do textového souboru a později opět importovat do programu. To je výhodné zejména při generování datových řad. Soubor dat lze podrobit jednoduché statistické analýze, případně provést regresní analýzu. Implementována je regrese lineární, logaritmická, exponenciální a mocninná. Tady bych se přimlouval, aby autoři doplnili program ještě o regresi polynomickou (y = a + bx + cx2 +…), která je často používaná např. při nelineární kalibraci v chemických laboratořích. Datové řady a výsledky regresní analýzy lze zobrazovat i graficky buď přímo v hlavním okně programu (náhled), nebo v detailním grafu, zobrazeném ve zvláštním okně. V tomto okně lze grafy snadno upravovat, editovat nadpis grafu a popisy os, měnit barvu pozadí a čar grafu, a exportovat graf do formátu BMP, WMF nebo EMF, snímat souřadnice a měřit vzdálenosti. Je možné do grafu načítat data z textového souboru a v jednom grafu zobrazovat více datových řad.

Zajímavost pro ekonomy: EMcalc umí počítat správně DPH a zaokrouhlovat na desetníky, padesátníky nebo jinak.

Program EMcalc podporuje v mnoha situacích pro snadné a rychlé přenášení dat mezi jednotlivými jejími komponentami metodu drag & drop. Lze "přetahovat" obsah displeje do vstupního pole Výraz nebo do libovolného pole pro proměnné. Dále je podporováno kopírování statistických hodnot z formulářů statistické a regresní analýzy do vstupních polí proměnných pro jejich snadné další zpracování. Metodou drag & drop lze dále kopírovat hodnoty prvků datové řady přetáhnutím z náhledového grafu do datové tabulky statistiky atd. To spolu s příruční nabídkou (klik pravým tlačítkem myši) přispívá ke komfortnímu ovládání programu.

To nejlepší nakonec: V programu je implementován příkazový interpret, který vychází z terminologie jazyka BASIC. Podobá se dialektu GWBasic nebo QBasic, známých z dob DOSu. Pomocí Basicu si můžeme naprogramovat i to, co by jinak nešlo - například úlohy s logickými operátory, cykly řízené různými podmínkami, apod. Programování úloh je věnovaná sedmá kapitola (str. 115 - 158) uživatelské příručky. Pro člověka, který se seznámil s Basicem je to dostatečný rozsah, ale uživatel, který s Basicem ani jiným programovacím jazykem nikdy nepracoval si bude muset asi obstarat některou starší příručku Basicu. (Já bych z vlastní praxe doporučoval vypůjčit si v knihovně Said Baloui: QBasic - kompendium znalostí a zkušeností, vydal UNIS Publishing v roce 1993). Součástí okna interpretu je i prostředí pro ladění úloh a samozřejmě knihovna pro ukládání úloh. Knihovna je společná s knihovnou výrazů, o které už byla řeč. Úlohy a výrazy se ukládají podle kategorií do stromové struktury, která se dá snadno vytvářet a měnit. Knihovna je vybavena prostředky pro hledání textu a pro export a import úloh. Je v ní množství už vyřešených úloh a výrazů, jejichž prostudováním si osvěžíme správnou syntaxi příkazů. Průběh výpočtu úlohy v Basicu a výsledky je možné zobrazovat ve výstupním editovatelném okně a ukládat do textového souboru. Výstup lze zarovnat do sloupců a čísla zaokrouhlovat na požadovaný počet desetinných nebo platných míst.

Stejně jako asi nikdo nevyužije úplně všechny funkce Wordu či Excelu, tak zřejmě málokdo využije všechno, co nabízí EMcalc (všechno ani nejde v krátké recenzi popsat - například možnosti použití dvojkové, osmičkové a šestnáctkové soustavy, počítáni s komplexními čísly, sekvenční výpočty a mnoho dalšího). Oproti Wordu a Excelu je však EMcalc podstatně levnější. Důležité je, že EMcalc nabízí to, co potřebuji: snadné provádění opakovaných výpočtů, jednoduchou archivaci výsledků a komfortní obsluhu. Program se stále vyvíjí a autoři umožňují registrovaným uživatelům stahovat nové verze zdarma. Poměr cena/výkon je v tomto případě velmi příznivý a to je dostatečně pádný argument, proč si EMcalc koupit.

Web design by EMDAT © 2003 ... http://www.emdat.cz ... E-mail: info@emdat.cz ... tel: +420 549 211 989